SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU PRACY
– Szkolnego Klubu Wolontariusza w I półroczu roku szkolnego 2015/2016
To był szczególny czas, który zaowocował licznymi owocami naszej wspólnej pracy. W tym roku szkolnym po raz pierwszy liczba wolontariuszy osiągnęła liczbę 39 członków. W tym 25 to uczniowie klas pierwszych. Ponadto dwie absolwentki naszego gimnazjum po raz kolejny podpisały współpracę z Szkolnym Klubem Wolontariusza.
W ciągu zaledwie 5 miesięcy udało nam się:
1. Kontynuować współpracę z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Krakowie, które po raz czwarty zaprosiło nas Małopolską Galę „Barw Wolontariatu”. Cztery nasze wolontariuszki i Szkolny Klub Wolontariusza Publicznego Gimnazjum otrzymali pisemne podziękowania za działalność na rzecz innych ludzi.
2. Po raz czwarty Regionalne Centrum Wolontariatu przeprowadziło bezpłatne szkolenie dla naszych wolontariuszy.
3. Promocja wolontariatu poza gminą Rzezawa –w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni przeprowadziliśmy pięć prelekcji na temat „Dlaczego warto dziś być wolontariuszem?”, które wzbogaciliśmy o prezentację naszego dotychczasowego dorobku.
4. Artykuły o prowadzonych akcjach umieszczane są między innymi na stronie internetowej Publicznego Gimnazjum w Rzezawie, gminy Rzezawa, Gminnego Centrum Kultury i Sportu.
5. Po raz kolejny powstała innowacjapedagogiczna"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia." (Albert Einstein), której celem jest, w tym roku szkolnym, zachęcenie do współpracy społeczności lokalnej ze Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie, a przede wszystkim do promowania idei wolontariatu.To niezwykle cenne lekcje, podczas których młodzież zdobywa doświadczenie, rozwija kompetencje, swoje talenty i zainteresowania, zyskuje nowych przyjaciół. Wcześniejsza innowacja spełniła swoje zadanie, uświadomiła i pokazała korzyści płynące z bycia wolontariuszem, co zaowocowało dużą liczbą nowych wolontariuszy.
6. Po raz pierwszy członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie zostali wolontariuszami w XV edycji ogólnopolskiego projektu „Szlachetna paczka” Stowarzyszenia Wiosna.Formy aktywności były różne: Beata Waśniowska (wolontariusz oraz lider zespołu dla regionu Bochnia), Kinga Ochońska, Monika Waśniowska (wolontariusze wspomagający) oraz wolontariusze, którzy pod opieką pani Jolanty Sumary – Warchoł przygotowali Aniołki dla darczyńców.
7. W nowym roku szkolnym 2015/2016 udało nam się pozyskać nowych partnerów. Rozpoczęliśmy współpracę z angielską placówką opiekującą się niepełnosprawną młodzieżą i dorosłymi Progressing House (pani Wiesława Kicka), parafialnym Caritas (Rzezawa) ks. Wojciech Wolak, Klubem Seniora w Rzezawie (pani Danuta Kutyba) oraz Świetlicą Wiejską w Borku (pani Halina Puzia) i Buczkowie (pani Krystyna Strą).
8. Wolontariusze chętnie wspierają parafialny Caritas podczas licznych akcji, m.in. podczas kwest na terenie kościoła lub na cmentarzu, czy przygotowaniu paczek świątecznych i kartek z życzeniami dla najuboższych i samotnych.
9. Pomoc w nauce oraz organizacja czasu wolnego dzieciom ze świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Rzezawie to kolejne priorytetowe zadanie naszego Klubu. Codziennie przez pięć dni w tygodniu grupa wolontariuszy wspiera wychowawców świetlicowych w organizacji zajęć – pierwsza grupa pomaga w nauka, a druga organizuje zabawę najmłodszym.
10. Kampania promująca czytelnictwo wśród dzieci –między innymi w Przedszkolu Niepublicznym „Ochronka” w Okulicach.Podczas zajęć czytano bajki, analizowano wysłuchany tekst, prowadzono zajęcia plastyczne, muzyczne, zabawy integrujące, edukacyjne – tematycznie związane z przeczytanym tekstem. Za wybór i opracowanie tekstów, przygotowanie zajęć odpowiedzialny był opiekun Klubu. Ponadto w Ochronce prowadzono zajęcia z języka angielskiego – systematycznie 2 godzina tygodniowo (3 wolontariuszy).
11. „Fun English” to zajęcia dla podopiecznych Świetlicy Wiejskiej w Buczkowie, które prowadzone są systematycznie 2 godzina tygodniowo (2 wolontariuszy) od stycznia 2016.
12. W dniu 09.12.2015 Gminna Biblioteka we współpracy z Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Publicznym Gimnazjum zorganizowała ”Mikołajki w bibliotece” dla dzieci. Wolontariusze przygotowali plan wspólnej zabawy: odczytały list od Świętego Mikołaja, następnie dzieci różnymi technikami plastycznymi stworzyły swój wymarzony prezent. Atrakcją było dekorowanie pierniczków. Każde dziecko otrzymało ciasteczka, które musiały udekorować różnymi smakołykami według własnych pomysłów. Zainteresowanie ” Mikołajkami ” było duże.
13. 28 stycznia 2016 roku Publiczna Biblioteka w Rzezawie i Szkolny Klub Wolontariusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie zaprosił zainteresowanych małych i dużych czytelników na dodatkowe zajęcia w czasie ferii. Zajęcia profilaktyczne przygotowano na podstawie ogólnopolskiej kampanii zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje – „Mama, tata, tablet”. Celem tego spotkania było uświadomienie uczestnikom niebezpieczeństw płynących z częstego, niekontrolowanego czasu spędzonego m.in. przed tabletem lub innymi urządzeniami mobilnymi. Uczestnicy sami zwrócili uwagę na korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z tej formy „aktywności”. Owocem wspólnego spotkania były: zredagowany „KODEKS MĄDREGO KORZYSTANIA Z TABLETU”, listy do dorosłych z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wolnego czasu i opiekę, a także rysunki wykonane przez najmłodszych, które proponowały dorosłym, jak mogą z dziećmi spędzić czas, zamiast zastępować siebie tabletami.
14. Od listopada 2015 r. działa na terenie naszej gminy Klub Seniora „Bez ograniczeń”, nasi wolontariusze wspierają Klub podczas ich cyklicznych spotkań. Podczas spotkania opłatkowego członków Klubu z władzami gminy, prezes Klubu złożył podziękowania za współpracę ze Szkolnym Klubem Wolontariusza.
15. Zorganizowano również zabawy„Pożegnanie lata” oraz dwie zabawy karnawałowe w Szkole podstawowej w Rzezawie. W ramach zabawy przygotowano liczne konkursy i gry zręcznościowe dla zebranych uczestników.
16. Klub gościł w Świetlicy Wiejskiej w Borku, gdzie 30 stycznia 2016 zorganizowano bal karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców wsi Borek. W ramach zabawy przygotowano liczne konkursy i gry zręcznościowe. Malowanie twarzy uczestnikom karnawału, a także karaoke to kolejne ważne punkty programu. Wspaniałym zwyczajem był wspólny poczęstunek podczas balu. Każde dziecko częstowało pozostałych uczestników swomi łakociami. Innym równie miłym akcentem było zaangażowanie byłych wychowawnków świetlicy w przygotowanie imprezy. To oni zadbali o sprzęt, dobrą muzykę, porządek na sali.
17. Wolontariusze przygotowali i wysłalikartki z życzeniami lub listy do dzieci znajdujących się w hospicjach w całej Polsce oraz do podopiecznych angielskiego domu „Progressing House”. Radość adresatów była ogromna, oprócz pisemnych podziękowań przysłano także słodkie łakocie dla autorów wysłanych kartek.
18. Wolontariuszka Natalia Góra zaprojektowała logo i nazwę dla Szkolnego Klubu Wolontariusza. Ponadto poczyniono już pewne przygotowania związane ze znalezieniem firmy, która pokryłaby koszt zakupu i nadruku znaku logo na koszulki.
Beata Waśniowska