Wolontariat - aktualności - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Szukaj
Publiczne Gimnazjum w Rzezawie
Idź do spisu treści

Menu główne:

Wolontariat - aktualności

Jednym z priorytetowych zadań Szkolnego Klubu Wolontariusza „Jesteśmy jednością” w roku szkolnym 2016/2017 było zaangażowanie młodzieży gimnazjalnej w opiekę nad najmłodszymi. Formy działania to organizacja czasu wolnego, m.in. poprzez zabawy ruchowe, pomoc w przygotowaniu prac plastycznych, czytanie bajek oraz naukę języka angielskiego.
Wszystkie wymienione wyżej działania odbywały się w salach na terenie Niepublicznego Przedszkola „Ochronka” w Okulicach oraz  w Przedszkolu w Rzezawie.
Praca wolontariuszy była dobrowolna, systematyczna i odbywała się raz w tygodniu w ciągu dwóch godzin zegarowych. Owa współpraca ma charakter obopólny – nauczyciele otrzymują wsparcie, a wolontariusze rozwijali swoje kompetencje kluczowe oraz zyskiwali nowych przyjaciół.


Tańczące przerwy

Zbiórka zakrętek
Górnik. Zawód, który praktycznie od zawsze, oceniany jest jako trudny i bardzo niebezpieczny,
ale jednocześnie wart zainteresowania. Praca górnika to pojecie, które kojarzy się jednoznacznie
z pracą na kopalni. Warto jednak uściślić, że zawód górnika nie zawsze oznacza to samo.

Wolontariusze Publicznego Gimnazjum w Rzezawie w dniu 4.12.2016r. ubrani w strój galowy odwiedzili dzieci na świetlicy i przybliżyli im tajniki tego zawodu.

Wolontariusze kolędują

Boże Narodzenie to czas spotkań z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi przy wspólnym stole zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka.
18.12.2016r. Klub Seniorów zorganizował spotkanie, na którym byli obecni też wolontariusze z Publicznego Gimnazjum w Rzezawie. Młodzież zebranych gości wprowadziła w bożonarodzeniowy nastrój poprzez montaż słowno- muzyczny oparty na fragmentach powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Przedstawili też prezentację nowości wydawniczych związanych z Bożym Narodzeniem podczas, której przybliżyli, krótką fabułę danych publikacji, by zachęcić do przeczytania .
Podczas dyskusji z seniorami uczniowie mogli wzbogacić swą wiedzę na temat tradycji świątecznych w naszym regionie.
Na koniec gimnazjaliści wręczyli drobne upominki seniorom przygotowane na zajęciach koła plastycznego.
Opiekę nad uczniami sprawowały Jolanta Ważny i Jolanta Sumara – Warchoł.






Dzień Postaci z Bajek

Wolontariusze przebrani za postacie z bajek odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Rzezawie.
Mikołajki w Bibliotece Gminnej

W dniu 6.12.2016r. wolontariusze PG w Rzezawie pomagali w przygotowaniu spotkania mikołajkowego w Gminnej Bibliotece w Rzezawie.


 
Niepełnosprawni są wśród nas

22.10.2016r. z inicjatywy Rady Sołeckiej i Świetlicy w Dąbrówce na Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Dąbrówce odbył się pierwszy Happening „Niepełnosprawni są wśród nas”. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Rzezawa pan Mariusz Palej. Impreza, której celem było zaapelowanie o większą akceptację i walkę z wykluczeniami, a także ze stereotypami, zgromadziła sporą grupę niepełnosprawnych uczestników wraz z opiekunami oraz mieszkańców z terenu Gminy Rzezawa. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pt. „Czy i Ty spotkałeś brzydkie kaczątko” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Dąbrówce.
Po części oficjalnej zgromadzone dzieci i młodzież niepełnosprawna wspólnie z pozostałymi rówieśnikami licznie wzięła udział w przygotowanych atrakcjach prowadzonych przez Szkolny klub wolontariuszy „Jesteśmy jednością” działający przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie pod przewodnictwem Beaty Waśniowskiej. Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne pod opieką pani Joli Sumara-Warchoł, gdzie uczestnicy mogli stworzyć m.in. niepowtarzalny wzór papierowej torby, do której na zakończenie imprezy wędrowały upominki. Najmłodsi, zachęcani przez panią Monikę Waśniowską, uczestniczyli także w przyspieszonym kursie robienia balonowych zwierzaków. Dla tych, którzy kochają sport wolontariusze pod opieką pani Agaty Marek – Szafrańskiej przygotowali różnekonkursy sportowe, np. slalom z dynią, tor z przeszkodami, który należało pokonać na deskorolce i wiele innych konkurencji. W tym czasie dorośli uczestniczyli w aukcji prac przekazanych przez lokalnych artystów, z której dochód został przeznaczony na przyszłoroczny wiosenny wyjazd niepełnosprawnych uczestników happeningu do Inwałdu. Ku zaskoczeniu organizatorów aukcja wzbudziła spore zainteresowanie wśród zgromadzonych przedstawicieli lokalnego samorządu. Prace szybko znajdowały nowych nabywców i jedno jest pewne, będą zdobić nie jedno wnętrze w naszej Gminie.

Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Dzięki zaangażowaniu i pracy wolontariuszy oraz opiekunów, udało się stworzyć niepowtarzalny klimat spotkania. A samym zainteresowanym podarować trochę radości, szaleństwa.
Dziękujemy wolontariuszom: Gabrysi Smolik, Paulinie Strzyż,Wiktorii Izydorczyk, Wiktorii Wacarz, Weronice Bida,Faustynie Porębskiej, Kamili Migdał, Weronice Łęczek,Gabrysi Szafrańskiej, Agnieszce Sobaś, Arturowi Rybka,Kornelii Kąckiej,Zosi Krupa,Aleksandrze Zięba,Julii Jędrczak za wzorową postawę podczas happeningu i pracę na rzecz innych ludzi.
Beata Waśniowska
Agata Marek-Szafrańska
Jolanta Sumara-Warchoł
SPRAWOZDANIE ZA ROK SZKOLNY 2015/2016
MALI ODKRYWCY ze świetlicy w Borku

W każdym z nas drzemie dusza poszukiwacza, ale czy można znaleźć coś niezwykłego w swoim miejscu zamieszkania? Większość uważa, że nie ma ciekawych miejsc, w których można spotkać wspaniałych ludzi z pasją. Dzień Dziecka stał się okazją, by obalić ten stereotyp. Zaprosiłyśmy dzieci z Borku do wspólnego poszukiwania i odkrywania ich miejscowości. Nasza wyprawa rozpoczęła się 7 czerwca 2016 roku o godz. 15.30.
Pierwszym punktem była ekologiczna piekarnia Canterano, której właścicielami i zarówno piekarzami są panowie Robert Pławecki i Mateusz Wielgosz. Tuż przed wejściem dzieci zastanawiały się nad tym, co może być ciekawego w piekarni. Każdy dobrze wie jak powstaje chleb. Trafiliśmy na świetny moment – wkładanie chleba do pieca. Dzieci w ciszy i skupieniu obserwowały całe zajęcie. Później obejrzał y różne sprzęty, które ułatwiają pracę piekarza. Nawet przygotowały ciasto na bułki. Pan Robert cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Już wtedy niektórzy obiecali, że w przyszłości zostaną piekarzami. W tym krótkim momencie dzieci zobaczyły i doświadczyły na czym polega trud pracy piekarza. Pan Robert wraz z żoną Agnieszką swoją pracą i postawą pokazali, że bycie piekarzem to poważna sprawa. Nie sztuką jest upieczenie jakiegokolwiek chleba, sztuką jest upieczenie dobrego i zdrowego chleba. Dzieci dowiedziały się jakich składników należy użyć do pieczenia, że powstanie chleba to proces, który rozciągnięty jest w czasie, którego nie można przyspieszyć, ponieważ odbije się to na jego jakości. I na to stawiają właściciele piekarni Wśród różnych pytań, które zadawały dzieci na wyróżnienie zasługuje jedno, ze względu na odpowiedź, której udzielił pan. „Co jest najtrudniejsze w pracy piekarza?”, „Przygotowanie dobrego, zdrowego chleba z wysokiej jakości mąki bez żadnych ulepszaczy na naturalnym zakwasie . Nie ważne, czy jesteś zmęczony, niewyspany, zmartwiony, chętny do pracy, musisz być w stu procentach skupiony na tym co robisz. Drobna pomyłka może odbić się na jakości chleba”. Według pana Roberta to przypadek sprawił, że kilkanaście lat temu rozpoczął swoją „przygodę z pieczeniem”, decyzji tej jednak nigdy nie żałował, cieszy się z tego co robi. Ogromną satysfakcję daje mu to, że jego chleb wyróżnia się dobrą jakością. A my dodamy, że smakuje wspaniale. Sprawdziliśmy to, ponieważ pan podarował chleb, który z przyjemnością zjedliśmy z pieczonymi kiełbaskami.
Drugim punktem naszej wyprawy było spotkanie z państwem Janem
i Barbarą Struzik. Tu również dzieci odkryły ciekawe i zarazem magiczne miejsce stworzone do relaksu i zabawy . Nikt nie spodziewał się, że za bramą domu państwa Struzik kryją się takie atrakcje. Mini zoo, duży staw pełen różnego gatunku ryb, plac zabaw, wieża widokowa i … rowerek wodny! Dzieci oszalały
z radości, a pani Basia cierpliwie przez dwie godziny obsługiwała rowerek wodny, ponieważ kolejka nigdy się nie kończyła. Każdy znalazł tu coś dla siebie, nikt się nie nudził. Niektórzy zabrali lornetki i z wieży widokowej podziwiali panoramę Borku, inni przyglądali się owcom kameruńskim , zaglądali do pięknego, drewnianego gołębnika, a jeszcze inni próbowali uratować złotą rybkę, złowioną przez miejscowego rybaka, specjalnie zaproszonego przez gospodarzy, by uatrakcyjnić zabawę i pokazać że łowienie ryb to też ciekawa pasja. W ruch poszły paletki do babingtona, piłki, balony, deskorolka, skakanka, i rozpoczęła się radosna zabawa na trampolinie. Tu wszyscy byli aktywni. Pani Basia wraz z mężem zadbali nie tylko o dobrą zabawę, ale pomyśleli też o brzuszkach małych odkrywców. Przygotowali dla nas pieczone na grillu kiełbaski, słodkie napoje, słodycze, gofry. Spotkanie miało zakończyć się o godzinie 19.00. Jednak nikt nie chciał o tym słyszeć. Z wielkim bólem po godzinie 20.00 udało nam się opuścić to niezwykłe miejsce. Jeden z powracających uczestników tak powiedział: „Wie pani co było najgorsze? To, że musimy teraz wracać do domu.” Niech to zdanie będzie najlepszą recenzją tej wyprawy.
Były to zaledwie dwa punkty, jeszcze jest tyle miejsc, które czekają na odkrycie. Zatem zapraszamy małych podróżników do kolejnych wypraw
i spektakularnych odkryć. Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

Świetlica Wiejska w Borku,
Szkolny Klub Wolontariusza w Rzezawie



Serdecznie dziękujemy państwu Struzik oraz panu Robertowi właścicielowi piekarni Canterano za życzliwość, radość, którą podarowali dzieciom i za szeroko otwarte drzwi. To był wspaniały czas, każde dziecko z żalem wracało do domu.. Dzięki Wam ten dzień na długo zagości w ich pamięci. Jesteście najlepszym dowodem na to, że mając pasję, można się nią dzielić z innymi.
Wdzięczne dzieci oraz opiekunowie

 DZIEŃ DZIECKA W RZEZAWIE - 5 CZERWCA 2016 ROKU

W minioną niedzielę 5 czerwca 2016 r z inicjatywy Wójta Gminy Rzezawa Pana Mariusza Paleja
Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie na Boisku Sportowym w Rzezawie odbył się II Gminny Dzień Dziecka „Kolorowy świat bez używek”, nad którym patronat merytoryczny sprawowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Rzezawa
oraz Publiczne Gimnazjum w Rzezawie.

Patronat medialny objęli Gazeta Krakowska, mojabochnia, bochnianin oraz kbc24.
Wszystkich przybyłych powitał Wójt Gminy Rzezawa Pan Mariusz Palej, który złożył wszystkim dzieciom serdeczne życzenia z okazji ich święta, życząc samych radosnych dni i beztroskiego dzieciństwa oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie Pani Renta Prokop.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie oraz radosnej atmosferze dzieci mogły skorzystać
z przygotowanych bezpłatnych atrakcji, a wśród nich znalazły się m.in. wesołe miasteczko, olbrzymie dmuchane zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa grupy GOPR, gokarty, basen z kulami. Oprócz tego dzieci i dorośli mogli uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, konkursach plastycznych, zawodach. Na dzieci czekało również malowanie twarzy, pokazy cyrkowe, klaun roznosił słodkości dla najmłodszych oraz puszczał bańki. Odbyła się również prezentacja zdrowej żywności. Ochotnicza Straż Pożarna z Rzezawy udostępniła dla dzieci swój wóz strażacki, najmłodsi uczestnicy pikniku mogli przez chwilę poczuć się prawdziwymi strażakami. Pan Andrzej Świgost
z Łazów zaprezentował niezwykły samochód.
Impreza rozpoczęła się XXI Przeglądem Piosenki Dziecięcej „Przedszkolak potrafi śpiewać”, podczas którego grupy przedszkolne oraz ochronki z terenu Gminy Rzezawa zaprezentowały wspaniałe tańce pod kierownictwem akompaniatora Pana Piotra Mroczka. Wszystkie przedszkola zostały nagrodzone za swój wspaniały występ, a nagrody wręczał Wójt Gminy oraz dyrektor GCKCziS.

Jednocześnie w tym samym czasie na boisku sportowym trwał I Bieg z Okazji Dnia Dziecka organizowany dla szkół podstawowych i gimnazjum, którego inicjatorem i organizatorem było Publiczne Gimnazjum w Rzezawie.

Gimnazjum

Kl I
miejsce I Kozik Klaudia Sekman Jakub
miejsce II Nawrocka Joanna Panna Mateusz
miejsce III Bida Weronika

Kl II
miejsce I Klecka Izabela Gorczyca Łukasz
miejsce II Sobaś Agnieszka Bednarz Krzysztof
miejsce III Szafrańska Gabriela Pyciak Kamil

Kl III
miejsce I Madejewska Wiktoria Gawor Bartłomiej
miejsce II Nawrocka Sylwia Gicala Jakub
miejsce III Rudnik Beata Zborowski Kacper
Medale, dyplomy i nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczył Wójt Gminy Rzezawa Pan Mariusz Palej oraz Dyrektor GCKCziS Rzezawie Pani Renata Prokop. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Publicznego Gimnazjum w Rzezawie Pani Krystynie Klęsk, koordynatorom Paniom Jolancie Sumara Warchoł, Jolancie Sulma, nauczycielom Pani Agacie Marek Szafrańskiej ,Nosek Edycie, Beacie Waśniowskiej ,Annie Leśniak, Magdalenie Waśniowskiej, Alicji Moćko Panu Wojciechowi Tabor oraz wolontariuszom z Publicznego Gimnazjum w Rzezawie za zorganizowanie, przeprowadzenie zawodów jak również warsztatów.

Ponieważ konkursów dla dzieci i młodzieży było bardzo dużo toteż Pan Wójt miał pełne ręce roboty, bowiem w tym dniu miało miejsce również wręczenie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego przeznaczonego do dzieci i młodzieży pt.
„Zwierzęta w obiektywie” .

Komisja konkursowa powołana przez wójta w składzie:
Pan Przemysław Konieczny
Pani Joanna Tomala
Pani Małgorzata Graczyk przyznali nagrody:
I miejsce Jakub Kasprzyk - nagroda to 8 calowy tablet Toshiba,
II miejsce Gabriela Szafrańska - nagroda to aparat cyfrowy Nikon Coolpix
III miejsce Amelia Gęślak, Zuzanna Majcher - nagrody to odtwarzacz MP3 Sandisk
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodką niespodziankę oraz dyplom. Jednocześnie informujemy, że w miesiącu lipcu w Bibliotece Gminnej w Rzezawie udostępniona zostanie wystawa pokonkursowa zdjęć „Zwierzęta w obiektywie” dla wszystkich zainteresowanych.

Ten dzień obfitował w szereg różnorakich atrakcji. Na scenie zaprezentowała się Grupa Teatralna „Lustro” działająca przy świetlicy w Okulicach ze spektaklem pt. „Szelmostwa lisa Witalisa” oraz dzieci i młodzież ze Świetlicy w Rzezawie ze spektaklem z elementami profilaktyki i uzależnień pt. „Miłość, ciepło i bezpieczeństwo”. Nie zabrakło wspaniałego tańca przygotowanego przez panią Paulinę Duda Fitness Paula Nowoczesne formy gimnastyki z podopiecznymi ze Świetlic z Okulic, Ostrowa Królewskiego, Borku, Krzeczowa, Łazów. Gdy na scenę wyszły dzieci było bardzo muzycznie, kolorowo i wesoło, każda z grup zaprezentowała różnoraki tematycznie układ. Na zakończenie miało miejsce widowisko taneczno- muzyczne w wykonaniu dzieci ze świetlicy w Rzezawie pod kierownictwem Pani Anny Gawłowicz.

Gościem specjalnym II Gminnego Dnia Dziecka były Promyczki Dobra z Nowego Sącza, których kierownikiem artystycznym jest Pani Milena Małecka Rogal. Zespół zaprezentował swoje najpiękniejsze utwory, które wszystkie dzieci znają doskonale. Dlatego nie było problemu z przyłączeniem się do śpiewu, oprócz tego zespół zaprosił wszystkie chętne dzieci do wspólnej zabawy na scenie. Był taniec, był śpiew i dobra zabawa.

Obchody Dnia Dziecka 2016 zakończone zostały występem Laureatów Młodych Talentów Gminy Rzezawa, którego przesłuchanie odbyło się w dniu 19 maja. Komisja konkursowa w składzie: Pan Piotr Polok, Pani Iwona Ropek, Pan Jan Panna, Pani Renata Prokop wyłoniła laureatów Młodych Talentów Gminy Rzezawa. Młodzi wykonawcy otrzymali nagrody z rąk Wójta Gminy Rzezawa Pana Mariusza Paleja oraz Pani Dyrektor GCKCziS w Rzezawie Pani Renaty Prokop i wykonali swoje piosenki konkursowe.
Jako pierwsza zaprezentowała się
Oliwia Kamyczek I miejsce,
Sabina Sroka – II miejsce ,
Patrycja Czaja – III miejsce
Natalia Golińska, Małgorzata Góra III miejsce
oraz osoby wyróżnione Monika Budek i Joachim Imiołek.
Stanowiło to przyjemne uwieńczenie Dnia Dziecka, pełnego atrakcji i wielu emocji. Konferansjerem II Gminnego Dnia Dziecka był Grzegorz Kapcia - znany muzyk, plastyk.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
     
Wolontariusze z Gimnazjum z Rzezawy aktywnie uczestniczą w życiu świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej w Rzezawie. Integrują się z młodszymi kolegami i koleżankami, poznają swoje wzajemne troski i radości. Maluchy uwielbiają ich wizyty.
Oto formy pracy z najmłodszymi:
Pomocna dłoń – pomoc wolontariuszy w odrabianiu lekcji
Wszyscy mamy talent – wspólne wykonywanie prac plastycznych malują, wycinają, kleją- po prostu tworzą arcydzieła (dekoracje na gazetkach szkolnych i świetlicowych);
Bawimy się – udział wolontariuszy w zabawach i grach stolikowych, organizacja zabaw ruchowych w „bajkowej świetlicy” oraz na świeżym powietrzu.



Happening czytelniczy na świetlicy w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie

Wolontariusze zachęcają dzieci do czytania. 
Anielska poczta

Po raz kolejny wolontariusze zaangażowali się w przygotowanie i wysłanie kartek świątecznych z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. W ramach „Marzycielskiej poczty” życzenia przygotowano dla Karolinki Wolanin. Z inicjatywy uczennicy klasy 1a wysłano także życzenia Jakubowi Raff, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni . Najwięcej kartek świątecznych przygotowano dla podopiecznych „Progress Housing”. W sumie wysłano 80 kartek świątecznych. Brawo Wolontariusze!!!

Beata Waśniowska

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU PRACY
 – Szkolnego Klubu Wolontariusza w I półroczu roku szkolnego 2015/2016
 
To był szczególny czas, który zaowocował licznymi owocami naszej wspólnej pracy. W tym roku szkolnym po raz pierwszy liczba wolontariuszy osiągnęła liczbę 39 członków. W tym 25 to uczniowie klas pierwszych. Ponadto dwie absolwentki naszego gimnazjum po raz kolejny podpisały współpracę z Szkolnym Klubem Wolontariusza.
W ciągu zaledwie 5 miesięcy udało nam się:
1.     Kontynuować współpracę z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Krakowie, które po raz czwarty zaprosiło nas Małopolską Galę „Barw Wolontariatu”. Cztery nasze wolontariuszki i Szkolny Klub Wolontariusza Publicznego Gimnazjum otrzymali pisemne podziękowania za działalność na rzecz innych ludzi.
2.    Po raz czwarty Regionalne Centrum Wolontariatu przeprowadziło bezpłatne szkolenie dla naszych wolontariuszy.
3.    Promocja wolontariatu poza gminą Rzezawa –w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni przeprowadziliśmy pięć prelekcji  na temat „Dlaczego warto dziś być wolontariuszem?”, które wzbogaciliśmy o prezentację naszego  dotychczasowego dorobku.
4.    Artykuły o prowadzonych akcjach umieszczane są między innymi na stronie internetowej Publicznego Gimnazjum w Rzezawie, gminy Rzezawa, Gminnego Centrum Kultury i Sportu.
5.    Po raz kolejny powstała innowacjapedagogiczna"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia." (Albert Einstein), której celem jest, w tym roku szkolnym, zachęcenie do współpracy społeczności lokalnej ze Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie, a przede wszystkim do promowania idei wolontariatu.To niezwykle cenne lekcje, podczas których młodzież zdobywa doświadczenie, rozwija kompetencje, swoje talenty i zainteresowania, zyskuje nowych przyjaciół. Wcześniejsza innowacja spełniła swoje zadanie, uświadomiła i pokazała korzyści płynące z bycia wolontariuszem, co zaowocowało dużą liczbą nowych wolontariuszy.
6.    Po raz pierwszy członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie zostali wolontariuszami w XV edycji ogólnopolskiego projektu „Szlachetna paczka” Stowarzyszenia Wiosna.Formy aktywności były różne: Beata Waśniowska (wolontariusz oraz lider zespołu dla regionu Bochnia), Kinga Ochońska, Monika Waśniowska (wolontariusze wspomagający) oraz wolontariusze, którzy pod opieką pani Jolanty Sumary – Warchoł przygotowali Aniołki dla darczyńców.
7.    W nowym roku szkolnym 2015/2016 udało nam się pozyskać nowych partnerów. Rozpoczęliśmy współpracę z angielską placówką opiekującą się niepełnosprawną młodzieżą i dorosłymi Progressing House (pani Wiesława Kicka), parafialnym Caritas (Rzezawa) ks. Wojciech Wolak, Klubem Seniora w Rzezawie (pani Danuta Kutyba) oraz Świetlicą Wiejską w Borku (pani Halina Puzia) i Buczkowie (pani Krystyna Strą).
8.    Wolontariusze chętnie wspierają parafialny Caritas podczas licznych akcji, m.in. podczas kwest na terenie kościoła lub na cmentarzu, czy przygotowaniu paczek świątecznych i kartek z życzeniami dla najuboższych i samotnych.
9.    Pomoc w nauce oraz organizacja czasu wolnego dzieciom ze świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Rzezawie to kolejne priorytetowe zadanie naszego Klubu. Codziennie przez pięć dni w tygodniu grupa wolontariuszy wspiera wychowawców świetlicowych w organizacji zajęć – pierwsza grupa pomaga w nauka, a druga organizuje zabawę najmłodszym.
10. Kampania promująca czytelnictwo wśród dzieci –między innymi w Przedszkolu Niepublicznym „Ochronka” w Okulicach.Podczas zajęć czytano bajki, analizowano wysłuchany tekst, prowadzono zajęcia plastyczne, muzyczne, zabawy integrujące, edukacyjne – tematycznie związane z przeczytanym tekstem. Za wybór i opracowanie tekstów, przygotowanie zajęć odpowiedzialny był opiekun Klubu. Ponadto w Ochronce prowadzono zajęcia z języka angielskiego – systematycznie 2 godzina tygodniowo (3 wolontariuszy).
11.  „Fun English” to zajęcia dla podopiecznych Świetlicy Wiejskiej w Buczkowie, które prowadzone są systematycznie 2 godzina tygodniowo (2 wolontariuszy) od stycznia 2016.
12. W dniu 09.12.2015  Gminna Biblioteka  we współpracy z  Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Publicznym Gimnazjum zorganizowała ”Mikołajki w bibliotece” dla dzieci. Wolontariusze przygotowali plan wspólnej zabawy: odczytały list od Świętego Mikołaja, następnie dzieci różnymi technikami plastycznymi stworzyły swój wymarzony prezent. Atrakcją było dekorowanie pierniczków. Każde dziecko otrzymało ciasteczka, które musiały udekorować różnymi smakołykami według własnych pomysłów. Zainteresowanie ” Mikołajkami ” było duże.
13. 28 stycznia 2016 roku Publiczna Biblioteka w Rzezawie i Szkolny Klub Wolontariusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie zaprosił zainteresowanych małych i dużych czytelników na dodatkowe zajęcia w czasie ferii. Zajęcia profilaktyczne przygotowano na podstawie ogólnopolskiej kampanii zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje – „Mama, tata, tablet”. Celem tego spotkania było uświadomienie uczestnikom niebezpieczeństw płynących z częstego, niekontrolowanego czasu spędzonego m.in. przed tabletem lub innymi urządzeniami mobilnymi. Uczestnicy sami zwrócili uwagę na korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z tej formy „aktywności”. Owocem wspólnego spotkania były: zredagowany „KODEKS MĄDREGO KORZYSTANIA Z TABLETU”, listy do dorosłych z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wolnego czasu i opiekę, a także rysunki wykonane przez najmłodszych, które proponowały dorosłym, jak mogą z dziećmi spędzić czas, zamiast zastępować siebie tabletami.
14. Od listopada 2015 r. działa na terenie naszej gminy Klub Seniora „Bez ograniczeń”, nasi wolontariusze wspierają Klub podczas ich cyklicznych spotkań. Podczas spotkania opłatkowego  członków Klubu z władzami gminy, prezes Klubu złożył podziękowania za współpracę ze Szkolnym Klubem Wolontariusza.
15. Zorganizowano również  zabawy„Pożegnanie lata” oraz dwie zabawy karnawałowe w Szkole podstawowej w Rzezawie. W ramach zabawy przygotowano liczne konkursy i gry zręcznościowe dla zebranych uczestników.
16. Klub gościł w Świetlicy Wiejskiej w Borku, gdzie 30 stycznia 2016 zorganizowano bal karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców wsi Borek. W ramach zabawy przygotowano liczne konkursy i gry zręcznościowe. Malowanie twarzy uczestnikom karnawału, a także karaoke to kolejne ważne punkty programu. Wspaniałym zwyczajem był wspólny poczęstunek podczas balu. Każde dziecko częstowało pozostałych uczestników swomi łakociami. Innym równie miłym akcentem było zaangażowanie byłych wychowawnków świetlicy w przygotowanie imprezy. To oni zadbali o sprzęt, dobrą muzykę, porządek na sali.
17. Wolontariusze przygotowali i wysłalikartki z życzeniami lub listy do dzieci znajdujących się w hospicjach w całej Polsce oraz do podopiecznych angielskiego domu „Progressing House”. Radość adresatów była ogromna, oprócz pisemnych podziękowań przysłano także słodkie łakocie dla autorów wysłanych kartek.
18. Wolontariuszka Natalia Góra zaprojektowała logo i nazwę dla Szkolnego Klubu Wolontariusza. Ponadto poczyniono już pewne przygotowania związane ze znalezieniem firmy, która pokryłaby koszt zakupu i nadruku znaku logo na koszulki.
Beata Waśniowska

Nie bądź tabletowym dzieckiem, uczniem, obywatelem

            28 stycznia 2016 roku Publiczna Biblioteka w Rzezawie i Szkolny Klub Wolontariusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie zaprosił zainteresowanych małych i dużych czytelników na dodatkowe zajęcia w czasie ferii.
Zajęcia profilaktyczne przygotowano na podstawie ogólnopolskiej kampanii zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje – „Mama, tata, tablet”. Celem tego spotkania było uświadomienie uczestnikom niebezpieczeństw płynących z częstego, niekontrolowanego czasu spędzonego m.in. przed tabletem lub innymi urządzeniami mobilnymi. Uczestnicy sami zwrócili uwagę na korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z tej formy „aktywności”. Owocem wspólnego spotkania były: zredagowany „KODEKS MĄDREGO KORZYSTANIA Z TABLETU”, listy do dorosłych z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wolnego czasu i opiekę, a także rysunki wykonane przez najmłodszych, które proponowały dorosłym, jak mogą z dziećmi spędzić czas, zamiast zastępować siebie tabletami.
Zaangażowanie było ogromne, niektórzy „sympatycy” tabletu zadeklarowali, że w przyszłości stopniowo będą ograniczać swoją aktywność, czas spędzony w towarzystwie urządzeń mobilnych.
            Życzymy  w takim razie wszystkim wytrwałości w realizacji nowych postanowień, a także więcej wolnego czasu na spotkanie z drugim człowiekiem, oczywiście nie w wirtualnym świecie.
  Beata Waśniowska

Klub Seniora w Rzezawie „ Bez ograniczeń” - Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu (Benjamin Franklin).

Od listopada 2015 r. działa na terenie naszej gminy Klub Seniora „Bez ograniczeń”, nasi wolontariusze wspierają Klub podczas ich cyklicznych spotkań. Podczas spotkania opłatkowego  członków Klubu z władzami gminy, prezes Klubu oraz założycielka Klubu pani Danuta Kutyba, złożyli podziękowania za współpracę ze Szkolnym Klubem Wolontariusza.
 Beata Waśniowska

Bo karnawału nadszedł czas ...
 
            W tym roku szkolnym 2015/2016 nasz Klub gościł w Borku. Świetlica Wiejska w Borku oraz Szkolny Klub Wolontartiusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie 30 stycznia 2016 zorganizowali bal karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców wsi Borek.
            W ramach zabawy przygotowano liczne konkursy i gry zręcznościowe takie, jak: "Chodzi lisek koło drogi", muzyczne krzesła, "Sałatka owocowa", taniec na gazecie, "Mówiąca piłka", "Na ziemi zostaje ...", "Raz, dwa, trzy pająk patrzy". Malowanie twarzy uczestnikom karnawału, a także karaoke to kolejne ważne punkty programu. Wspaniałym zwyczajem był wspólny poczęstunek podczas balu. Każde dziecko częstowało pozostałych uczestników swomi łakociami. Innym równie miłym akcentem było zaangażowanie byłych wychowawnków świetlicy w przygotowanie imprezy. To oni zadbali o sprzęt, dobrą muzykę, porządek na sali.
            Czas bardzo szybko nam minął, choć bal karnawałowy trwał 4 godziny. Dzieci ze smutkiem opuszczały salę, gdy musiały wracać do domu. Cieszymy się, że udało nam się zaprosić do zabawy wszystkich uczestników balu karnawałowego. Uważamy to za najlepszą recenzją naszej imprezy.
 
 Beata Waśniowska

SZLACHETNA PACZKA TO TEŻ MY!
 
Po raz pierwszy członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza Publicznego Gimnazjum w Rzezawie wolontariuszami w XV edycji ogólnopolskiego projektu „Szlachetna paczka” Stowarzyszenia Wiosna.
Formy aktywności były różne: Beata Waśniowska (wolontariusz, lider zespołu dla regionu Bochnia), Kinga Ochońska, Monika Waśniowska (wolontariusze wspomagający) oraz wolontariusze, którzy pod opieką pani Jolanty Sumary – Warchoł przygotowali Aniołki dla darczyńców.
To był wspaniały czas pozytywnych emocji, radości, satysfakcji, że dla niektórych nadchodzące święta Bożego Narodzenia stały się czasem cudów. Cieszymy się, że naszą pracą i czasem przyczyniliśmy się do tego!
 
Beata Waśniowska
Mikołajki w Bibliotece

Gminna Biblioteka w Rzezawie i Szkolny Klub Wolontariusza działającym przy Publicznym Gimnazjum 09.12.2015  zorganizował „Mikołajki ” dla dzieci. Do wspólnej zabawy przyłączyły się też dzieci spoza okręgu Rzezawy.
Wolontariusze przygotowali plan wspólnej zabawy: odczytały list od Świętego Mikołaja, następnie dzieci różnymi technikami plastycznymi stworzyły swój wymarzony prezent. Atrakcją było dekorowanie pierniczków. Każde dziecko otrzymało ciasteczka, które musiały udekorować różnymi smakołykami według własnych pomysłów. Zainteresowanie „Mikołajkami ” było duże. Byliśmy bardzo zadowoleni z licznej grupy przybyłych. Mamy wielką nadzieję, że wspólnie spędzony czas był dla dzieci interesującą i ciekawą rozrywką.

Beata  Waśniowska

NIE TYLKO DZIAŁAMY, ALE TEŻ SIĘ UCZYMY!
 
Po raz trzeci, udało nam się zorganizować bezpłatne warsztaty dla wolontariuszy, dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie. Dyrektor „Stowarzyszenia Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie” pani Julia Chojnicka spotkała się z młodzieżą 1. 12. 2015 w naszym gimnazjum. W bardzo przyjaznej atmosferze rozmawiano o tym, dlaczego warto dziś być wolontariuszem. Zastanawiano się nad tym, co jeszcze można zrobić, aby poszerzyć zakres działalności Klubu.
Na zakończenie oprócz pamiątkowego zdjęcia, uczestnicy otrzymali bezpłatne materiały informacyjne.
 
Beata Waśniowska
Barwy wolontariatu 2015

Po raz czwarty zaproszono nas na Małopolską Galę „Barw Wolontariatu”. Cztery nasze wolontariuszki -Kinga Ochońska, Kinga Synowiec, Gariela Szafrańska, Monika Waśniowska, a także Szkolny Klub Wolontariusza Publicznego Gimnazjum otrzymali pisemne podziękowania za działalność na rzecz innych ludzi.

Beata Waśniowska

INNOWACJA

Celem kolejnej innowacji pedagogicznej Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia (Albert Einstein), jest zachęcenie do współpracy społeczności lokalnej ze Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie, a przede wszystkim do promowania idei wolontariatu.
To niezwykle cenne lekcje, podczas których młodzież zdobywa doświadczenie, rozwija kompetencje, swoje talenty i zainteresowania, zyskuje nowych przyjaciół.
Cieszymy się, że z każdym kolejnym rokiem coraz częściej jesteśmy zapraszani do innych placówek oświatowych, którym możemy zaprezentować swoje osiągnięcia.
 
Beata Waśniowska

W nowym roku szkolnym 2015/2016 udało nam się pozyskać nowych partnerów. Rozpoczęliśmy współpracę z angielską placówką opiekującą się niepełnosprawną młodzieżą i dorosłymi Progressing House, parafialnym Caritas (Rzezawa), Klubem Seniora w Rzezawie oraz Świetlicą Wiejską w Borku i Buczkowie.
 
Beata Waśniowska
 
 
„BO KARNAWAŁU NADSZEDŁ CZAS …”
 
W dniach 17. 02. 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Rzezawie odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana przez Świetlicę Wiejską w Rzezawie oraz Szkolny Klub Wolontariusza, działający przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie. Na wspólne świętowanie ostatniego dnia karnawału zaproszono dzieci z terenu gminy Rzezawa. Goście dopisali, przybyło aż 53 uczestników.
Jak na bal karnawałowy przystało, każde dziecko przybyło w ulubionym przebraniu. W krótkim czasie sala zapełniła się kolorowymi postaciami z bajek, czy wesołymi zwierzątkami. Spotkanie rozpoczęto od zabaw tanecznych i integracyjnych. W międzyczasie wolontariuszki malowały dzieciom twarze oraz tworzyły fantazyjne fryzury. Ten „kącik” cieszył się największą popularnością. Dzieci cierpliwie czekały na swoją kolej do malowania. Nie zabrakło też innych atrakcji. Śpiewy, tańce i konkursy wciągnęły wszystkich do wspólnej zabawy. Ten ostatni dzień był świetnym zakończeniem karnawału. Wszyscy wyśmienicie się bawili. Na zakończenie dzieci z radością wzięły udział w karaoke. Największą dla nich atrakcją było zaśpiewanie do mikrofonu ulubionej piosenki. Były solowe występy, duety, a nawet „zespoły”. Każdy z niecierpliwością czekał na swój występ, a rodzicom pozostało oczekiwanie na swoją pociechę. Ta część programu cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że z trudem udało nam się zakończyć całą imprezę.
Pod koniec zabawy wolontariuszki wręczały każdemu wychodzącemu dziecku drobne upominki. Dzieci, rodzice, a przede wszystkim wolontariusze, cieszymy się z tego wspólnie spędzonego czasu. Wiemy od dzieci, że ten spędzony czas, był czasem dobrze przeżytym. Niektórzy niechętnie opuszczali salę. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że każdy obecny na zabawie uczestnik nie miał czasu na „nudę”, poznał nowych kolegów, koleżanki i przede wszystkim mógł do woli częstować się.
Udało nam się zorganizować posiłek dla wszystkich przybyłych dzieci dzięki partnerom, którzy chętnie włączyli się w naszą akcję. Kończąc ten artykuł chciałybyśmy w sposób szczególny podziękować partnerom tej akcji: panu  …. Synowiec – właścicielowi HITPOLu, DELIKATESOM CENTRUM w Rzezawie oraz PIZZERII AVERSO z Rzezawy. Dzięki ich otwarciu i wsparciu dzieci mogły zjeść ciepły posiłek – pizzę oraz frytki, a także częstować się słodyczami, owocami i gasić pragnienie słodkimi sokami. Dziękujemy! A dowodem naszej wdzięczności są roześmiane buzie dzieci, które opowiadają sobie o tym, co działo się w świetlicy 17 lutego 2015 roku.
 
organizatorki:
Paulina Migdał, Beata Waśniowska
POMAGAMY Z PASJĄ!
 
Z przyjemnością chciałabym poinformować wszystkich sympatyków wolontariatu, że 14.01.2015 w Krakowie podczas małopolskiego etapu ogólnopolskiego konkursu Barwy Wolontariatu, Szkolny Klub Wolontariusza działający przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie otrzymał certyfikat Dobry wolontariat.
Jak pisze koordynatorka projektu Dagmara Gortych, celem projektu jest upowszechnianie wśród organizacji pozarządowych i instytucji publicznych modelu współpracy z wolontariuszami, a także certyfikowanie organizacji i instytucji przyjaznych wolontariuszom.
Celem strony i narzędzia dobrywolontariat.pl jest nie tylko pomoc w sprawdzeniu przyjazności organizacji względem wolontariuszy, ale również promocja tych podmiotów, które faktycznie dobrze współpracują z wolontariuszami, a także prezentowanie dobrych praktyk z zakresu zarządzania wolontariuszami. W ramach programu stworzone zostało nowatorskie narzędzie internetowe, dzięki któremu organizatorzy wolontariatu mogą sami ocenić jakość swojej współpracy z wolontariuszami.
Aby przystąpić do procesu certyfikacji nasz Klub musiał spełnić następujące wymagania. Pierwszym krokiem było wypełnienie testu znajdujący się na stronie
www.dobrywolontariat.pl, podsumowujący dotychczasową współpracę z wolontariuszami. Po wypełnieniu testu i spełnieniu kryteriów przyjazności, zgłoszenie zostało przesyłane do moderatora portalu. Moderator sprawdził zgłoszenie pod względem formalnym. Jeśli informacje podane w formularzu są poprawne, organizacja zostaje umieszczona na liście „przyjaznych". Kolejnym punktem była wizyta eksperta, który dokonał weryfikacji informacji podanych w formularzu. Ekspert ocenił też stopień przestrzegania zasad certyfikatu „dobry wolontariat”. Miał również prawo do kontaktów z obecnymi i byłymi wolontariuszami, a także do obserwacji organizacji. Po spotkaniu ekspert przekazał swoje uwagi operatorowi programu. Operator podjął ostateczną decyzję o przyznaniu certyfikatu „dobry wolontariat”.
A co daje nam certyfikat? Jak pisze koordynatorka programu: Certyfikat potwierdza wysoką jakość wolontariatu w organizacji lub instytucji. Buduje także prestiż organizacji, zarówno wśród innych podmiotów, jak i wśród wolontariuszy. Certyfikat jest także drogowskazem dla wolontariuszy pokazującym, że certyfikowany podmiot jest dobrze przygotowany do współpracy i potrafi dobrze zarządzać ich pracą.
            To dla nas wielkie wyróżnienia. Cieszymy się, że doceniono wartość naszej pracy. Chciałabym podziękować za współpracę, życzliwość i „otwarte drzwi” wszystkim partnerom naszego Klubu – dyrektorowi Szkoły Podstawowej pani B. Korol - Adamczyk, siostrze przełożonej Niepublicznego Przedszkola „Ochronka” w Okulicach s. R. Lachman, animatorowi kultury świetlicy wiejskiej w Rzezawie, pani P. Migdał, dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Rzezawie, pani J. Sowa oraz siostrze przełożonej Domu Misyjnego Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Manchesterze. Słowa podziękowania kieruję również do pracowników Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie, którzy chętnie służyli radą w trakcie naszej działalności woluntarystycznej. I oczywiście chcę podziękować tym, bez których wolontariatu by nie było, czyli byłym i obecnym wolontariuszom za ich wkład, zaangażowanie, otwartość i kreatywność. To wspaniale, że wolontariusze naszego Klubu są żywym dowodem na to, że można pomagać, nie oczekując nic w zamian. A pomaganie może być atrakcyjnym pomysłem na życie.
 
koordynator Szkolnego Klubu Wolontariatu
Publicznego Gimnazjum w Rzezawie
Beata Waśniowska
WYRÓŻNIENIA DLA RZEZAWSKICH WOLONTARIUSZY
 
            W środę 14 stycznia 2015 w Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym EXPO  Kraków odbyła się uroczysta gala, podczas której rozstrzygnięty został małopolski etap ogólnopolskiego konkursu Barwy Wolontariatu.
To niezwykłe wydarzenie i święto dla tych, którzy na co dzień często nie są zauważani w swoim zaangażowaniu i oddaniu. Podczas gali rozdano dyplomy i upominki dla wyróżnionych wolontariuszy. Miło było spotkać się z ludźmi, dla których wolontariat jest pasją. Podzielić się z nimi swoimi planami i pomysłami. Spotkanie to upłynęło w miłej, życzliwej atmosferze.  Organizatorzy gali przygotowali także miłe niespodzianki dla wszystkich przybyłych. Był to występ Dave’a Nilaya z Michałem Gawłem, słodki poczęstunek oraz przygotowany specjalny filmik, który zawierał zdjęcia z pozdrowieniami z różnych części świata dla wolontariuszy zgromadzonych na gali.
Do konkursu zgłoszono 62 kandydatury z województwa małopolskiego, w tym pięciu wolontariuszy z naszej gminy. Podczas gali organizatorki – pani Julia Chojnacka i Berenika Baranowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie – osobiście podziękowały wszystkim tym, którzy czynnie zaangażowali się w działalność wolontariacką. Jak pisze M. Marczyk wyróżniono zgłoszonych wolontariuszy i grupy wolontariackie, których działalność społeczna rozumiana jest niezwykle szeroko, od pomocy czworonogom, po organizację szlachetnej paczki, czy zwykłej, ludzkiej pomocy osobom starszym, schorowanym.
Wśród zgłoszonych, wyróżniono i nagrodzono wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariusza Publicznego Gimnazjum - Kingę Broszkiewicz, Sylwię Rachwał oraz absolwentki gimnazjum Kingę Ochońską, Monikę Waśniowską, Annę Młynarz. To miła niespodzianka dla wolontariuszy, którzy często nie oczekują nic w zamian za to co robią. Ale z drugiej strony czują radość, że są nie tylko zauważeni, ale i też docenieni. A ich przedsięwzięcia i rodzaj podejmowanej pracy zasługuje na uznanie.
Dziękuję wszystkim obecnym i byłym wolontariuszom za ich postawę, aktywność i pomysłowość, za wiarę, że i tak się uda i że warto. To wspaniałe uczucie, gdy poprzez ich pracę zmienia się otaczającą rzeczywistość, pozostawia swój ślad wśród innych. Niech podsumowaniem tego artykułu będą słowa pani Julii Chojnackiej, dyrektora Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie, skierowane do każdego wolontariusza:
Wyrażam serdeczne podziękowania za ofiarność, wytrwałość i poświęcenie w służbie na rzecz innych ludzi i dobra wspólnego. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak cenna dla ludzi i środowisk oczekujących wsparcia jest pomoc wolontariuszy. Jak wiele życzliwości, ciepła i pogody ducha niosą ze sobą w swej posłudze na rzecz innych. To w dużej mierze dzięki pracy wolontariuszy możliwe jest zmienianie na lepsze otaczającego nas świata. Dziękuję za dzielenie się swoimi talentami i czasem. Zaangażowanie wolontariuszy sprawia, że innym osobom żyje się łatwiej i piękniej. Wyróżnienie przyznane w konkursie Barwy Wolontariatu jest dowodem na to, że praca ludzi dobrej woli zasługuje na najwyższy szacunek.

Beata Waśniowska
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego