Narodowe czytanie - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Szukaj
Publiczne Gimnazjum w Rzezawie
Idź do spisu treści

Menu główne:

Narodowe czytanie

Archiwum > Rok szkolny2016-2017
      We wtorek 13 września 2016r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Jolantą Ważny zorganizował na terenie gimnazjum Narodowe Czytanie.
      Na początku spotkania pani Dyrektor Krystyna Klęsk przypomniała, że Narodowe Czytanie to zainicjowana
 w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a teraz kontynuowana przez prezydenta Andrzeja Dudę ogólnopolska akcja. Jej celem jest rozpowszechnianie czytelnictwa i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. W poprzednich latach były to m. in. "Lalka" Bolesława Prusa i "Zemsta" Aleksandra Fredry. Tegoroczna lektura ”Quo vadis” Henryka Sienkiewicza została wybrana w głosowaniu internetowym. Konkurowały z nią 4 inne dzieła literackie, m.in. "Chłopi" Władysława Reymonta i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
     Pan Wójt Mariusz Palej zachęcał gimnazjalistów, by w wolnym czasie sięgali po książki. Podkreślił,
 że czytanie, także klasyki polskiej literatury może być źródłem inspirujących refleksji, że kontakt z wielkimi dziełami odsłaniającymi nasze często bolesne, ale też piękne karty historii integruje nasz naród i kształtuje wzorowe postawy wobec życia, a także wobec ojczyzny. Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać
 do polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od lat nas poruszają.
     Polonistka Zofia Łęczek zaznaczyła, że ”Quo vadis” jest to „bardzo ludzka” powieść. Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo. Jednak najważniejsze w tej książce, jest zwycięstwo dobra nad złem. Zwróciła również uwagę na to, że powieść Sienkiewicza jest tak uniwersalna, iż przetłumaczono ją na ponad 50 języków w 60 krajach. Jest więc nie tylko powieścią polską, jest dziś dziełem światowej literatury.

Fragmenty ”Quo vadis” czytali: wójt gminy Rzezawa Mariusz Palej, dyrektor gimnazjum Krystyna Klęsk, przedstawiciele rodziców Anna Synowiec i Dorota Łach, a także nauczyciele: Agnieszka Stachoń, Teresa Hołota, Beata Waśniowska, Jolanta Sulma, ks. Wojciech Wolak.
Aby uatrakcyjnić wydarzenie fragmenty powieści w kostiumach z epoki zaprezentowali z podziałem na role przedstawiciele Koła Młodych Twórców wraz z opiekunką Zofią Łęczek.
Pozostaje wierzyć, że burzliwe losy miłości chrześcijanki Ligii i rzymskiego trybuna Winicjusza zainteresowały
 i poruszyły gimnazjalistów do tego stopnia, że w wolnych chwilach sięgną po niezwykłą powieść Sienkiewicza, by w całości poznać losy bohaterów.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego