Żyj smacznie i zdrowo - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Żyj smacznie i zdrowo

Projekty
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015.

Rok szkolny 2014/2015 jest kontynuacją ubiegłorocznego, ogólnopolskiego programu edukacyjnego Żyj smacznie i zdrowo, realizowanego w naszym gimnazjum. Uczniowie kl. Ib, pod opieką nauczycieli: Urszuli Karabinowskiej i Jolanty Sumary-Warchoł, wzięli udział w cyklicznych spotkaniach promujących zdrowy tryb życia. Podczas zajęć edukacyjnych (tj. zajęć technicznych, wychowania fizycznego chemii i biologii), zdobyli ciekawe informacje dotyczące zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania,
a także poszerzyli swoją wiedzę na temat przygotowywania zdrowych, smacznych i ładnych posiłków; niemarnowania
i niewyrzucania żywności, poprzez świadome dokonywanie zakupu produktów. Opracowali przykładowe jadłospisy oraz liczyli kalorie. Zwrócono również uwagę na najczęstsze błędy żywieniowe. Na lekcjach wychowania fizycznego, podczas zawodów sportowych, rozgrywek międzyklasowych, uczniowie zwiększali swoją aktywność i sprawność fizyczną.
Młodzież naszego gimnazjum w marcu ogłosiła Tydzień Promocji Zdrowia.
Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono wszystkich uczniów. Zorganizowano obchody Dnia Jabłka. Tego dnia uczniowie
 i nauczyciele rozkoszowali się smakiem soczystych jabłek, soku jabłkowego oraz szarlotki. Wybór tego owocu nie był przypadkowy – jabłka są smaczne, dostępne przez cały rok oraz posiadają mnóstwo witamin. Również nauczyciele w-fu, podczas tego tygodnia, promowali aktywny tryb życia poprzez różne rozgrywki i gry sportowe po lekcjach. Zachęcali uczniów do zabaw na świeżym powietrzu. Młodzież brała także udział w konkursach plastycznych: Piramida zdrowia, Talerz pełen zdrowia oraz konkursie Wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Następnym etapem działań, które przewidziano w programie Żyj smacznie i zdrowo, były przygotowywane przez uczniów,
według własnego pomysłu, kanapki, sałatki owocowe
i warzywne, ciasta oraz zdrowe soki owocowe i warzywne. Celem tego konkursu było przygotowanie poczęstunku. Uczestnicy musieli jednak spełnić określone warunki, posiłek miał być smaczny, przygotowany ze zdrowych produktów, estetycznie podany. Młodzież uczestniczyła również w specjalnych zajęciach dotyczących ozdabiania owoców i warzyw. Zdobyta wiedza pomocna była podczas tego konkursu. Gimnazjaliści z ogromnym zaangażowaniem i skupieniem ozdabiali swoje potrawy. Inni uczestnicy wzięli udział
w konkursie na plakat promujący zdrowy tryb życia. Wykonano również tablicę informacyjną Samo zdrowie, na której znalazły się najważniejsze informacje dotyczące zdrowego odżywiania: np. wpływ warzyw i owoców na nasze zdrowie, dodatki do żywności. Nie zabrakło także wiadomości o zaburzeniach w odżywaniu - anoreksji, bulimii, otyłości.
Podsumowaniem projektu oraz Tygodnia Promocji Zdrowia 31 marca 2015, była akcja zorganizowana na terenie gimnazjum
dla całej społeczności szkolnej, tj. rodziców, uczniów i nauczycieli. Młodzież zachęcała do prowadzenia zdrowego trybu życia.
 Swoje wiadomości, rady, dobre praktyki, zamieściła w prezentacji multimedialnej Dlaczego należy jeść owoce i warzywa?
Na zakończenie każdy rodzic otrzymał broszurę informującą o najważniejszych zasadach zdrowego odżywiania. Wspomniane broszury przekazano także do Urzędu Gminy Rzezawa, ponieważ celem tego programu jest uświadomienie wszystkim, nie tylko społeczności szkolnej, ale także lokalnej, dobrych praktyk związanych ze zdrowym żywieniem.
Zaangażowanie młodzieży, w realizację poszczególnych etapów tego programu, świadczy o zainteresowaniu gimnazjalistów
 nie tylko zdrowym żywieniem, ale także zdrowym trybem życia. Ten projekt ma charakter profilaktyczny. Młodzież otrzymała podczas realizacji programu nie tylko wiedzę. Doświadczyła tego, że zdrowy posiłek, ruch wcale nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym i niesmacznym. A efekt, czyli siła, zdrowy wygląd, młodość, atrakcyjność, płynie z witamin i ruchu, a nie drogich kremów, czy zabiegów chirurgicznych.
Potwierdzeniem naszych działań są zdjęcia dokumentujące realizację tego projektu.