Tak się rodzą artyści - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Szukaj
Publiczne Gimnazjum w Rzezawie
Idź do spisu treści

Menu główne:

Tak się rodzą artyści

Lektury szkolne, choćby były bardzo ciekawe, nie są dla uczniów atrakcyjne dlatego, bo są właśnie lekturami. Przymus czytania sprawia, że przed wzięciem
do ręki pozycja lekturowa jest dla ucznia na straconej pozycji. Czy tak być musi?.
Przecież kanon lekturowy to najczęściej ważne, wartościowe, przekazujące głębokie humanistyczne treści książki. Właściwe nastawienie może sprawić, 
że kontakt z obowiązkową lekturą może być źródłem ważnych wiadomości, stać się głębokim przeżyciem, może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, zachęcić do wnikliwego czytania i analizy tekstu.
Temu wszystkiemu sprzyja z pewnością inscenizowanie tekstu literackiego, poznawanie go metodą dramy.
Uczniowie klas drugich Publicznego Gimnazjum w Rzezawie po analizie sztandarowego tekstu epoki romantycznej – Dziadów cz. II A. Mickiewicza zostali zachęceni do przedstawienia tekstu w formie inscenizacji teatralnej. W wyznaczone zadanie szczególnie zaangażowała się grupa uczniów z kl. II a.
Pracując metodą projektu, przygotowali niezwykle ciekawą, bogatą scenografię, wykorzystali środki audiowizualne (komputer) oraz swoje talenty (gra na skrzypcach, umiejętności aktorskie).
Prezentacja efektów ich pracy – spektakl na lekcji języka polskiego sprawił, że zwykła lekcja stała się niezwykła.
Uczniowie, dzieląc się przeżyciami, które im towarzyszyły podczas przygotowania przedstawienia, przyznali, że pracując nad spektaklem, odkryli niezwykły klimat utworu wieszcza, dostrzegli, że drzemią w nich różne talenty, które ujawniają się w trakcie takich właśnie zajęć. Może tak właśnie rodzą się artyści?
W prezentowane przedsięwzięcie szczególnie zaangażowali się: Klaudia Synowiec – reżyseria, Katarzyna Gierek – scenografia, Bartosz Kłuś – Widmo, Karolina Golińska – Sowa, Mateusz Lalik – Kruk, Sławomir Kłuś – Guślarz. W chórze wieśniaków głoś zabrali: Kamil Słonina i Daniel Kaczmarczyk.
Tajemniczy nastrój grozy tworzyła muzyka, którą na skrzypcach wykonała Anna Rydz.

                                                                                                                                                                                     Zofia Łęczek
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego