Wielka literatura- pół żartem , pół serio. - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Wielka literatura- pół żartem , pół serio.

Edukacja kulturalna to jedno z wielu zadań, jakie realizuje szkoła w ramach szeroko pojętego procesu dydaktycznego. Zaszczepienie przez szkołę nawyku korzystania z ofert obiektów kultury(kina, teatru, muzeum), rozbudzanie kulturalnych pasji owocuje żywym zainteresowaniem tym, co dzieje się we współczesnym życiu kulturalnym. Równocześnie zachęca do podejmowania działań, których owocem jest rozpoznawanie swoich talentów i ich rozwijanie. Taki właśnie cel realizują poloniści przygotowujący uczniów do udziału w corocznym przeglądzie grup teatralnych działających w gimnazjach na terenie gminy Rzezawa. Nad uczestnikami czuwa Melpomena- muza teatru.
W każdym roku przegląd odbywający się w Publicznym Gimnazjum w Rzezawie otrzymuje nowe hasło, określające tematykę prezentacji. W bieżącym roku brzmiało ono „Wielka literatura- pół żartem, pół serio”. Prezentacje wielkich utworów w nieco żartobliwym tonie miały zachęcić zarówno uczniów- widzów jak również uczniów - aktorów do sięgnięcia po zakurzone dzieła mistrzów. Miały tak pokazać klasyczne lektury, by na myśl o konieczności ich przeczytania nie cierpła skóra.
W tym roku w spotkaniu gminnych grup teatralnych wzięły udział dwie szkoły- gimnazjum z Łazów i gimnazjum z Rzezawy. Na widowni zasiedli nie tylko obecni, ale i przyszli gimnazjaliści- uczniowie szkoły podstawowej z Rzezawy. Goście- uczniowie z Łazów przygotowani przez p. Joannę Riźnikw przezabawnej formie zachęcili do sięgnięcia po klasykę literatury światowej- „Hamleta” Szekspira, a członkowie Koła Młodych Twórców z Rzezawy, których prowadzi Zofia Łęczek zaprezentowali fragmenty klasycznej” Balladyny” i jej współczesną trawestację.. Obydwa występy nagrodzono gromkimi brawami.
Gośćmi honorowymi przeglądu byli: wójt gminy- Mariusz Palej, dyrektorzy szkół- Krystyna Klęsk i Barbara Korol- Adamczyk, przedstawicielkaGZOSziP-u Helena Góra oraz pedagog szkolny Anna Leśniak.
Impreza „Melpomena-moja miłości” ma już swoją wieloletnią tradycję i niezmiennie dla pasjonatów teatru jest szansą do prezentacji i doskonalenia talentu.
W bieżącym roku udało się chyba zrealizować jeszcze inny ważny cel, sprawić, aby na myśl o szkolnej lekturze uczniom nie cierpła skóra.

Zofia Łęczek