Niepełnosprawni są wśród nas - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Niepełnosprawni są wśród nas

22.10.2016r. z inicjatywy Rady Sołeckiej i Świetlicy w Dąbrówce na Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Dąbrówce odbył się pierwszy Happening „Niepełnosprawni są wśród nas”. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Rzezawa pan Mariusz Palej. Impreza, której celem było zaapelowanie o większą akceptację i walkę z wykluczeniami, a także ze stereotypami, zgromadziła sporą grupę niepełnosprawnych uczestników wraz z opiekunami oraz mieszkańców z terenu Gminy Rzezawa. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pt. „Czy i Ty spotkałeś brzydkie kaczątko” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Dąbrówce.
Po części oficjalnej zgromadzone dzieci i młodzież niepełnosprawna wspólnie z pozostałymi rówieśnikami licznie wzięła udział w przygotowanych atrakcjach prowadzonych przez Szkolny klub wolontariuszy „Jesteśmy jednością” działający przy Publicznym Gimnazjum w Rzezawie pod przewodnictwem Beaty Waśniowskiej. Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne pod opieką pani Joli Sumara-Warchoł, gdzie uczestnicy mogli stworzyć m.in. niepowtarzalny wzór papierowej torby, do której na zakończenie imprezy wędrowały upominki. Najmłodsi, zachęcani przez panią Monikę Waśniowską, uczestniczyli także w przyspieszonym kursie robienia balonowych zwierzaków. Dla tych, którzy kochają sport wolontariusze pod opieką pani Agaty Marek – Szafrańskiej przygotowali różnekonkursy sportowe, np. slalom z dynią, tor z przeszkodami, który należało pokonać na deskorolce i wiele innych konkurencji. W tym czasie dorośli uczestniczyli w aukcji prac przekazanych przez lokalnych artystów, z której dochód został przeznaczony na przyszłoroczny wiosenny wyjazd niepełnosprawnych uczestników happeningu do Inwałdu. Ku zaskoczeniu organizatorów aukcja wzbudziła spore zainteresowanie wśród zgromadzonych przedstawicieli lokalnego samorządu. Prace szybko znajdowały nowych nabywców i jedno jest pewne, będą zdobić nie jedno wnętrze w naszej Gminie.

Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Dzięki zaangażowaniu i pracy wolontariuszy oraz opiekunów, udało się stworzyć niepowtarzalny klimat spotkania. A samym zainteresowanym podarować trochę radości, szaleństwa.
Dziękujemy wolontariuszom: Gabrysi Smolik, Paulinie Strzyż,Wiktorii Izydorczyk, Wiktorii Wacarz, Weronice Bida,Faustynie Porębskiej, Kamili Migdał, Weronice Łęczek,Gabrysi Szafrańskiej, Agnieszce Sobaś, Arturowi Rybka,Kornelii Kąckiej,Zosi Krupa,Aleksandrze Zięba,Julii Jędrczak za wzorową postawę podczas happeningu i pracę na rzecz innych ludzi.
Beata Waśniowska
Agata Marek-Szafrańska