Rozmowa z astronautą - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Rozmowa z astronautą

14 kwietnia o godz. 14.00 uczniowie i nauczyciele z 40 polskich szkół połączyli się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i wzięli udział
w wideo-spotkaniu z przebywającym tam Timem Peake’m. Jedną z tych szkół było Publiczne Gimnazjum w Rzezawie.
Uczniowie Łukasz Gorczyca i Gabrysia Szafrańska wraz z panią Jolantą Sulmą nauczycielką fizyki, w Centrum Nauki Kopernik, rozmawiali na żywo
z astronautą, będącym w kosmosie, gdyż jako szkoła jesteśmy uczestnikami projektu „Kariery kosmiczne 2016” – organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska w ramach współpracy między Europejską Agencją Kosmiczną a Centrum Nauki Kopernik.
W rozmowie wzieli też udział nauczyciele z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Stanów Zjednoczonych.
Obok Tima Peake’a pojawili się też astronauci NASA, Tim Kopra i Jeff Williams, którzy odpowiedzieli na pytania agencji prasowej Associated Press.
Po spotkaniu odbył się wykład „Astronauta – zawód nie z tej Ziemi” z cyklu Prosto z nieba w planetarium Niebo Kopernika.
Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej opowiedział, jak zostać astronautą. Mówił, że astronauci są bez wątpienia herosami naszych czasów. Na wiele lat przed lotem w kosmos porzucają swoje dotychczasowe zajęcia i rozpoczynają trening. Ćwiczenia mają ich przygotować do przeprowadzenia misji na orbicie. Uczą się obsługi kapsuły, którą polecą, przeprowadzania eksperymentów i poznają specyfikę spaceru kosmicznego. Bardzo często muszą biegle opanować obcy język (np. rosyjski) i poznać dziedziny nauki, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia
(np. mikrobiologia, psychologia czy materiałoznawstwo). Nic dziwnego, że jeszcze przed lotem na orbitę stają się medialnymi gwiazdami.