Święto Niepodległości - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

"Mnie ta ziemia od innych droższa… . Zakochajmy się w Polsce!"

„Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć…”, zastanawiali się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rzezawie podczas uroczystej akademii, która od wielu już lat w rocznicę odzyskania niepodległości – 11 listopada - odbywa się w ich szkole.
Na to proste z pozoru pytanie próbowali odpowiedzieć, prezentując dorobek wielu minionych pokoleń oraz przypominając rocznicowe wydarzenia.
Akademię w szkole, jak co roku, poprzedziła uroczysta msza święta z okolicznościowym kazaniem i występ Orkiestry Dętej z Okulic. Po mszy na czele z orkiestrą i pocztami sztandarowymi ochotniczych strazy pożarnych i szkół z terenu gminy przemaszerowano na salę gimnastyczną gimnazjum.
W tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, od których zaczął się w Polsce wielki proces przemian. Przywołując te ważne i bolesne wydarzenia, młodzież przypomniała słowa prymasa tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: ,,Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”, sztuką jest nie tylko wywalczenie wolności, ale właściwie z niej korzystanie. Zadała zebranym i sobie pytanie: Jak wykorzystaliśmy 25 lat, które minęły od obalenie muru berlińskiego i upadku komunizmu w Polsce?
W prezentowanych utworach uświadamiali zebranym, że Polaków łączy nie tylko bolesna, ale także piękna przeszłość, bogata kultura i tradycja, że mamy wiele powodów do dumy z dokonań naszych przodków.
Akademia, która była doskonałą lekcją patriotyzmu i historii, zachęcała, byśmy my Polacy, szanując swoje odmienne poglądy, szukali tego, co nas łączy i nauczyli się wspólnie budować przyszłość, byśmy świętowali godnie, ale też radośnie, byśmy „Zakochali się w Polsce”.
Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości gimnazjaliści złożyli ojczyźnie życzenia, oto niektóre z nich:

Polsko, jesteś dla mnie najważniejsza. Z całego serca życzę Ci, aby w naszym kraju nie było takich, którzy ośmielą się Tobą gardzić, wiecznej wolności i zadośćuczynienia za lata niewoli. Obywateli, którzy będą pracować dla Twojego rozwoju. Zachwycaj obcokrajowców swoim pięknem. Niech każdy Polak będzie dumny, że jesteś jego ojczyzną.
Jakub Waśniowski

Droga Polsko, z okazji Twojego święta życzę Ci, aby na Twojej ziemi nie toczono więcej walk i nie lała się krew niewinnych ludzi. Pragnę, aby otaczano Cię szacunkiem, bo z pewnością na niego zasłużyłaś.
Sara Krokosz

Kochana Polsko! Życzę Ci przede wszystkim, byś już nigdy nie wpadła w sidła obcych krajów, byś była mocna i pozostała wolna na zawsze. Pragnę też, by wszyscy Polacy byli dumni ze swego pochodzenia i nie wyjeżdżali z ukochanej ojczyzny, a wręcz przeciwnie – wracali do ojczystego kraju.
Monika Kutyba

Rzeczpospolita Polsko! Z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości składam Ci życzenia i gratulacje. Życzę, abyś rozwijała się prężnie, by kolejne pokolenia Polaków żyły w pokoju i dostatku. Jestem dumna z tego, że jesteś moją ojczyzną.
Marysia Zduleczna

Kochana Polska!
Tyle dla nas lat przetrwałaś, przy czym nic nie narzekałaś,
Dlatego właśnie życzenia Ci składam,
Nadzieję w przyszłość w Tobie pokładam.
Życzę, żebyś się rozwijała i w rozwoju nie cofała.
Żeby posłowie zgodni byli
I przykładem dla nas świecili.
Zbliża się koniec tego wierszyka,
Nieustannego trwania życzy
Weronika Łęczek