Ostatni tydzień przed wakacjami to czas, gdy oczy nie błądzą już po kartkach podręczników, gdy myśli nie krążą wokół kartkówek i sprawdzianów, lecz jedne i drugie wybiegają do wakacyjnych przeżyć i widoków. I może to dobry czas, by jako namiastkę wakacyjnych wojaży urządzić uczniom atrakcyjną wycieczkę.
W tym roku nauczyciele gimnazjum zaprosili młodzież na wyprawę Szlakiem Piastowskim. Zanim jednak wycieczkowicze dotarli do Gniezna, najważniejszego punktu szlaku, zaglądnęli do Lichenia, gdzie znajduje się największa w Polsce bazylika.
W Gnieźnie gimnazjaliści poznali historię miasta, podziwiając jego najważniejsze zabytki (Drzwi Gnieźnieńskie, Bazylikę Prymasowską – sanktuarium św. Wojciecha, Muzeum Pierwszych Piastów).
Po opuszczeniu pierwszej stolicy Polski przenieśli się do Biskupina i utworzonego
w nim muzeum archeologicznego.
Bardzo bogaty w atrakcje turystyczne dzień zakończyli ogniskiem w miejscu noclegu, klimatycznej Chomiąży Szlacheckiej.
Drugi dzień był równie bogaty w atrakcje. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Ostrowa Lednickiego, prawdopodobnego miejsca chrztu Mieszka i Dąbrówki.
Kolejnym punktem wycieczki był Poznań, przepiękne średniowieczne miasto,
w którym na każdym kroku historia zderza się ze współczesnością. Na trasie wycieczki znalazł się rynek z zabytkowym ratuszem i koziołkami (wizytówką miasta), przepięknymi kamieniczkami, Biblioteka Raczyńskich – pierwsza polska książnica, kolegiata farna, Zamek królewski, Zamek Cesarski i niezwykłe, jedno z najbardziej urokliwych miejsc Poznania – OstrówTumski. To właśnie tutaj ponad tysiąc lat temu Mieszko I i Bolesław Chrobry decydowali o przyszłych losach kraju leżącego nad Wisłą, to właśnie tutaj pierwszy z nich zapoczątkował chrystianizację Polski i zmienił bieg historii. Szczególne wrażenie na uczniach wywarło niezwykłe muzeum – Brama Poznania ICHOT, muzeum bez starych eksponatów, które zastąpiły multimedialne prezentacje i wizualizacje.
Wycieczka była kopalnią wiedzy historycznej, pozwoliła lepiej, naocznie poznać początki polskiej państwowości. Przy grobach pierwszych Piastów uczniowie poczuli wiew naszejdługiej i ciekawej historii, która, miejmy nadzieję, na zawsze pozostanie w ich pamięci.
Zofia Łęczek