Coroczne spotkania z muzą teatru w Publicznym Gimnazjum w Rzezawie stały się już tradycją. Każdego roku, wiosną młodzież gimnazjalna skupiona
w szkolnych kołach teatralnych przedstawia przed komisją konkursową swoje sceniczne umiejętności. Tym razem organizator konkursu zaproponował
by przygotowane spektakle prezentowały utwory dla najmłodszych. Tak też się stało.
9 maja 2013r. nie tylko przed członkami komisji oceniającej (Krystyną Klęsk –dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rzezawie, Małgorzatą Graczyk – kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Rzezawie, Anną Leśniak – pedagog Publicznego Gimnazjum w Rzezawie, Barbarą Korol-Adamczyk – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie i Anną Filipek – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łazach), ale także przed dziecięcą publicznością,
trzy zespoły przedstawiły trzy inscenizacje popularnych dziecięcych baśni.
Zespół z Rzezawy przypomniał historię Kopciuszka w muzycznej, klasycznej interpretacji. Tę samą baśń upodobała sobie młodzież z Łazów, lecz ich inscenizacja była trawestacją popularnej wersji. Nowoczesna wersja wyjątkowo przypadła do gustu widzów, tej właśnie sztuce przyznali najcenniejsze chyba dla aktora wyróżnienie – nagrodę publiczności. Zespół z Dąbrówki wystąpił z baśnią „Księżniczka na ziarnku grochu”.
Wszystkie prezentacje cechowała staranność w doborze środków wyrazu (bogate kostiumy, dekoracje, rekwizyty, sugestywny ruch, nienaganna dykcja), dlatego też komisja konkursowa, tak jak w latach ubiegłych, miała ogromny problem ze wskazaniem najlepszych. By sprostać temu trudnemu zadaniu zdecydowano, że spotkania z Melpomeną zmienią swoją formułę i przyjmą formę prezentacji, bez wskazywania zwycięzcy.
W związku z powyższym wszystkie drużyny zostały wyróżnione i docenione za ogromną pracę, jaką włożyły w przygotowanie inscenizacji, otrzymały pamiątkowe dyplomy i kasety DVD z młodzieżowym repertuarem. Dyrektor gimnazjum, gratulując występującym, zaprosiła wszystkich uczestników do swojej szkoły za rok.
Młodzi aktorzy konkursowe sztuki zaprezentowali również najmłodszej publiczności w swoich miejscowościach – w przedszkolach, ochronce i szkole podstawowej.
Wszędzie byli przyjmowani niezwykle ciepło, zarówno przez dzieci jak i personel.
Wizyta młodych aktorów u najmłodszych była okazją do zaszczepienia w nich teatralnych pasji, kształcenia chęci obcowania ze sztuką oraz uczenia kulturalnych zachowań. Młodzież natomiast, występując przed bardzo wymagającą publicznością, jaką są najmłodsi, oswajała się ze sceną oraz publicznym występem, który jest nieodłącznym elementem naszego życia.
Ileż to jeszcze razy przyjdzie im zmierzyć się ze stresem, tremą…. Udział w konkursie z pewnością w pewnym stopniu nauczył, jak je opanowywać.
Zofia Łęczek