Za pan brat z Oleńką i Kmicicem - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Za pan brat z Oleńką i Kmicicem

Kończy się 2016r. przez sejm RP uznany za Rok Henryka Sienkiewicza. W związku z powyższym w kalendarzach wielu instytucji oświatowo- kulturalnych znalazło się wiele imprez, konkursów, wystaw, sympozjów mających na celu przybliżenie postaci pisarza,
a także zachęcenie do sięgania po jego nieprzemijające utwory.
       I Liceum Ogólnokształcące im. K. Wielkiego w Bochni skierowało do uczniów szkół średnich powiatów bocheńskiego i brzeskiego zaproszenie do konkursu, w którym wykażą się znajomością „Potopu”.
       Rzezawskie gimnazjum reprezentowało dwoje uczniów. Julia Dziadowiec (kl.IIIa) i Bartłomiej Zieliński(kl.IIIb) wraz z polonistką Zofią Łęczek 6.12.2016r. w bocheńskim liceum nie tylko wykazywali się wiedzą, ale także zgłębili ją, słuchając ciekawego wykładu dotyczącego śladów potopu szwedzkiego na ziemiach polskich. Obejrzeli też film przybliżający sylwetkę Henryka Sienkiewicza oraz okoliczności powstawania jego utworów.
        Konkurs przebiegał dwuetapowo. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono formą teksu pisemnego 11finalistów. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Julka, której udało się przebrnąć przez kolejne ustne pytania i ostatecznie stanąć na trzecim stopniu podium