Wycieczka klas drugich - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Szukaj
Publiczne Gimnazjum w Rzezawie
Idź do spisu treści

Menu główne:

Wycieczka klas drugich

W dniu 18 listopada 2014 roku uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią panią Agatą Marek-Szafrańską i klasy  z wychowawczynią panią Jolantą Sumarą - Warchoł oraz kierownikiem wycieczki panią Urszulą Karabinowską wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa.
Pierwszym punktem wycieczki był program edukacyjny „Wszystko o człowieku” w kinie Cinema Park. Program realizowany był w sześciu salach kinowych:  3D, ruchu, inspiracji, wyobraźni, muzyki oraz sali interaktywnej.
W Sali 3D młodzież uczestniczyła w trójwymiarowej podróży do wnętrza naszego ciała, aby zobaczyć jak ono wygląda i w jaki sposób funkcjonuje.
W sali ruchu nasi podopieczni wyruszyli w podróż do odległych i najpiękniejszych miejsc oraz budowli na Ziemi. W sali inspiracji młodzież poznała historię chłopca, który miał marzenia i który dzięki wielkiej determinacji osiągnął swój cel. W sali wyobraźni gimnazjaliści przenieśli się w przyszłość, prowadząc rozważania na temat granic ingerencji postępu medycyny genetycznej w ludzkie życie i zdrowie. W sali muzyki uczestnicy dowiedzieli się, że muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, a o czym nie można milczeć, że poprzez muzykę można wyrazić różnego rodzaju emocje. Na koniec w sali interaktywnej sprawdzili swoją wiedzę oraz podjęli rywalizację z innymi uczestnikami, odpowiadając na pytania na temat faktów, postaci, narodów, kultur i wybitnych indywidualności. Różnorodność form przekazu umożliwiła duże zaangażowanie i koncentrację uwagi na przedstawionej tematyce, a odwołanie do wielu zmysłów pomogło w utrwaleniu zdobytej wiedzy. Dla uczestników była to niezapomniana przygoda powiązana z kreatywną zabawą.
Godzinną przerwę młodzież wykorzystała na odpoczynek i smaczny posiłek.
Kolejnym punktem wyprawy był pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych na Wydziale Chemii UJ w Krakowie. Pracownicy Zakładu Dydaktyki Chemii corocznie zapraszają tu uczniów szkół gimnazjalnych na „Spotkanie z ciekawą chemią”. Celem spotkań jest zaciekawienie uczniów przedmiotem oraz rozszerzenie wiedzy o przebiegu reakcji chemicznych. Eksperyment chemiczny stanowi bowiem nieodzowny element kształcenia chemicznego na każdym poziomie edukacji.
W ramach tego spotkania przedstawiono uczniom zarys historii chemii oraz zademonstrowano i omówiono 19 doświadczeń chemicznych.
Na pokazie zaprezentowano uczniom doświadczenia:
1. otrzymywanie złota,
2. otrzymywanie srebra,
3. otrzymywanie piany,
4. wulkan chemiczny,
5. znicz olimpijski,
6. ognie Bengalskie,
7. węże faraona,
8. synteza MgI2,
9. lokomotywa chemiczna - rozkład nadtlenku wodoru,
10. utlenianie żelaza,
11. spalanie waty i bawełny strzelniczej,
12. ryczący niedźwiedź - utlenianie węgla,
13. reakcje utleniania redukcji,
14. wskaźniki kwasowo-zasadowe,
15. zaczarowana butelka,
16. zegar jodowy,
17. zapałki chemiczne,
18. burza w probówce,
19. samozapłon gliceryny.

Pokaz bardzo podobał się uczestnikom i został nagrodzony wielkimi brawami.

Ostatnim punktem tej wycieczki było Muzeum Narodowe. Uczniowie wzięli udział w lekcjach muzealnych „Rycerze okrągłego stołu – wzorzec osobowy rycerza w kulturze średniowiecznej” oraz „Wielcy wodzowie i dowódcy dawnej Polski” . Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać i pracować z cennymi zabytkami kultury umieszczonymi w ekspozycji. Podczas spotkania pracowali metodami aktywizującymi wypełniając karty pracy, pracując w grupach i prowadząc ożywione dyskusje. Pomimo zmęczenia i późnej godziny wszyscy chętnie pracowali, a na koniec robili zdjęcia.
Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę i umiejętności i już czekają na kolejne tak inspirujące wycieczki.


Urszula Karabinowska



 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego