Młodzież zapobiega pożarom - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Młodzież zapobiega pożarom

Tradycją ochotniczych straży pożarnych jest żywa w polskiej świadomości i podtrzymywana od lat mimo zmian kulturowych i procesów społecznych. Mały chłopiec pytany, kim chce być w przyszłości, nadal często odpowiada, że chce być strażakiem. Bo strażak to brzmi dumnie. Może dlatego do turnieju wiedzy pożarniczej organizowanego w naszej gminie od wielu lat zgłaszają się chętnie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
W tym roku w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom” wzięły udział wszystkie gimnazja oraz sześć szkół podstawowych na siedem funkcjonujących na terenie gminy Rzezawa – łącznie 24 dzieci podstawówkowych i 12 gimnazjalnych.
Ich zadaniem było rozwiązanie 30 zadań testowych w pierwszym etapie i udzieleniem odpowiedzi na pytania ustne w etapie drugim finałowym do którego zakwalifikowani byli najlepsi.
Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej postarał się o bardzo atrakcyjne nagrody dla laureatów pierwszych trzech miejsc w obydwu kategoriach co sprawiło, że emocje podczas konkursu, w czasie ogłaszania wyników i w trakcie ich wręczania były ogromne.

W kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jodłówce przygotowywani prze p. Ireneusza Czesaka, którzy nie oddali rywalom ani jednego miejsca na podium. Podobnie było w rywalizacji gimnazjalistów. Pierwsze i drugie miejsce zdominowali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rzezawie przygotowani przez p. Agatę Marek-Szafrańską. Na trzeci stopnień podium wskoczył uczeń z gimnazjum w Łazach.
Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:
Grupa I szkoły podstawowe:
miejsce – Sara Nazimek – PSP Jodłówka (nagroda - laptop dwa w jednym, Kiano intelect X1 FHD Z8300/2GB/32GB/Windows 10)
miejsce – Aleksandra Kubala – PSP Jodłówka (nagroda - tablet (Blowe tab10 3G 410)
miejsce – Dawid Skrzypek PSP Jodłówka (nagroda - Dron Tolyab X-DRONE H07NCL
Grupa II gimnazja:
miejsce – Julia Dziadowiec – PG Rzezawa (nagroda - laptop dwa w jednym, Kiano intelect X1 FHD Z8300/2GB/32GB/Windows 10)
miejsce – Natalia Brzezińska – PG Rzezawa (nagroda - tablet (Blowe tab10 3G 410)
miejsce – Patrycja Orzechowska - PG Łazy (nagroda - Dron Tolyab X-DRONE H07NCL

Organizatorzy: Wójt Gminy Rzezawa – Mariusz Palej oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej zadbali o gościnne przyjęcie uczestników konkursu, przygotowując słodki poczęstunek oraz nagrody niespodzianki dla wszystkich dzieci i ich opiekunów.
Na zakończenie Wójt Gminy podziękował opiekunom za przygotowanie uczestników do konkursu, zaprosił do rywalizacji w przyszłym roku, pogratulował wszystkim biorącym udział oraz życzył powodzenia w etapie powiatowym.
Zainteresowanie młodych ludzi z pewnością w przyszłości zaowocuje większym naborem do służby w ochotniczych strażach pożarnych i przełoży się na prospołeczne postawy – chęć służenia innym.