Narodowe Czytanie - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

IV EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI- NARODOWE CZYTANIE

W 2015 roku odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytano powieść Bolesława Prusa „Lalka”.
W ramach propagowania czytelnictwa w naszym gimnazjum SU zachęcał do tej formy aktywności uczniów wszystkich klas.
Wspólne czytanie rozpoczęło się od zaprezentowania treści listu naszego prezydenta do Polaków, w którym autor podkreślił wartość tej powieści.
„Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm,
z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”
Uczniowie wraz z wychowawcami klas przyłączyli się do tej akcji i podczas godziny wychowawczej wspólnie czytali wybrane przez siebie fragmenty.
Młodzież, po wysłuchaniu tekstu mogła utwierdzić się w przekonaniu, iż lektura ta nie tylko pogłębiła ich wiedzę,
ale rozwinęła wyobraźnię. A na pewno niektórych z nich zachęciła do przeczytania powieści w całości.

Jolanta Ważny