Wycieczka przedmiotowa klas trzecich - Publiczne Gimnazjum w Rzezawie

Wycieczka przedmiotowa klas trzecich

16 września 2014 roku uczniowie klas 3a, 3b, 3c wraz z wychowawcami panią Lucyną Ojczyk, Beatą Waśniowską i panem Januszem Rysakiem, wzięli udział w programach edukacyjnych, które odbywały się w różnych punktach na terenie Krakowa. Organizatorem wyjazdu była pani Jolanta Sulma.
     Pierwszym przystankiem było kino Cinema Park, gdzie uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym Wszystko o człowieku. Młodzież uczestniczyła w trójwymiarowej podróży do wnętrza ludzkiego ciała, prowadząc rozważania na temat granic ingerencji postępu medycyny w ludzkie życie i zdrowie. Ponadto dowiedzieli się jak muzyka wpływa na ich nastrój, a na koniec sprawdzili swoją wiedzę, odpowiadając na pytania na temat faktów, postaci, narodów, kultur i wybitnych indywidualności. Program edukacyjny realizowany był w sześciu salach kinowych – muzyki, 3D, interaktywnej, inspiracji, wyobraźni oraz ruchu. Różnorodność form przekazu umożliwiła duże zaangażowanie i koncentrację uwagi widza na przedstawionej tematyce, a odwołanie do wielu zmysłów pomogło w utrwaleniu zdobytej wiedzy. Forma interaktywnej gry wprowadziła element rywalizacji o najlepszy wynik, sala z ruchomymi fotelami, która dzięki zaskakującym efektom pozwalała im przeżyć to, co oglądali na ekranie, słuchowisko czy trójwymiarowy film stanowiły niezwykle ciekawą formę nauki. To była dla nich niezwykła przygoda oraz przyjemna i kreatywna zabawa, która zachęciła młodzież do nauki.
      Kolejnym punktem programu był Ogród Doświadczeń w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ogród Doświadczeń w Krakowie jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce, to interaktywną ekspozycja przybliżyła prawa fizyki. Idea tego przedsięwzięcia została przeniesiona na grunt krakowski z Norymbergii, gdzie taki park działał już od wielu lat. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Gimnazjaliści aktywnie spędzili tu czas, łącząc zabawę z edukacją. Prawdopodobnie nie będzie to ich ostatnia wizyta w tym miejscu, bo jak sami zaznaczyli był to najlepszy punkt programu.
     Ostatnim punktem tej wyprawy było Muzeum Lotnictwa. Była to świetna okazja do poznania fascynujących historii związanych ze statkami powietrznymi, w tym z tymi, które można oglądać na ekspozycji Muzeum. Celem tego spotkania było przybliżenie młodzieży historii Lotnictwa, będącego częścią dziedzictwa historycznego Krakowa i małopolski. Tematyka zajęć opierała się ściśle na prezentowanych w Muzeum ekspozycjach stałych i czasowych. Tu każdy znalazł coś dla siebie.
Wycieczka zakończyła się wieczorem. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do swych domów, zabierając ze sobą miłe wspomnienia.

Beata Waśniowska